Yüksek veya Düşük Amperli Adaptör Kullanmak

Öncelikle mutlaka orjinal şarj aleti kullanmanızı öneriyoruz. Farklı bir adaptör kullanmak cihazınıza yada adaptörünüze zarar verebilir. Bu konuda sitemizde paylaşılan bilgiler ile herhangi bir sorumluluk kabul etmiyoruz. Evde ve iş yerinde kullandığımız bir çok cihaz adaptör ile çalışmaktadır. Bazı durumlarda cihaza ait olmayan veya orjinal olmayan adaptör kullanma gereksinimi duyabiliriz. Bu durumda orjinalinden yüksek veya düşük amperli adaptör kullanmak ne gibi sonuçlar doğurur.

Öncelikle adaptör üzerindeki etiket bilgilerini doğru bir şekilde okumak çok önemli. Adaptör üzerinde bakmamız gereken 2 önemli parametre var. Çıkış gerilimi ve çıkış akımı. Bir çok insan çıkış akımına önemli olduğunu düşünsene gerilim şarj için daha önemli bir parametredir.

Yüksek veya Düşük Amperli Adaptör Kullanmak

Yüksek Amperli Adaptör Kullanmak

Orjinalinden daha yüksek akımlı bir adaptör kullanmak cihazınızda olumsuz bir etki yapmaz. Aksine çok daha iyidir. Evet bugüne kadar muhtemelen hep yanlış bir inançla yüksek akımın cihazlara zarar verdiğini duymuşsunuzdur. Ancak adaptörlerin üzerinde yazan akım değeri verebileceği maksimum akım değerini ifade ediyor. Yani 10 amperlik bir adaptörden sizin cihazınız 1 amper çekerse adaptör 1 amper verir, 10 çekerse 10 verir.

Düşük Amperli Adaptör Kullanmak

Orjinalinden daha düşük akımlı bir adaptör kullanmanız durumunda cihazınız daha yavaş şarj olacaktır. Yada şarjlı bir cihaz değilse örneğin modem gibi bu durumda modemin doğru çalışmamasına veya hiç çalışmamasına neden olabilir. Başka bir durumda adaptöre zarar verebilir. Yani 10 amperlik bir adaptörden siz 15 amperlik bir cihaz bağlamanız durumunda adaptörü yakabilirsiniz. Ancak telefon şarj aleti gibi küçük güçlerde adaptörde problem yaratmayacaktır ancak şarj hızınız düşük olacaktır.

Yüksek Gerilimli Adaptör Kullanmak

Orjinal şarj aletinden daha yüksek gerilim değerine sahip bir şarj aleti kullanmak cihazınız arızalanmasına neden olabilir. Bu yüzden gerilim değeri yüksek bir şarj aleti kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Örneğin 12 Volt çıkış veren bir adaptörü 5 Volt ile çalışan bir cihaza bağladığınızda cihazınız bozulacaktır. Ufak gerilim farkı varsa telafi edilebilir. Örnek olarak 5 Volt luk cihaza 5.2 Voltluk adaptör bağlamak gibi. Ancak aradaki fark yükseldikçe cihazınızın bozulma riski artacaktır.

Düşük Gerilimli Adaptör Kullanmak

Orjinal şarj aletinden daha düşük gerilime sahip bir adaptör kullanmak aynı düşük akımlı şarj aleti gibi cihazınıza zarar vermez ancak şarj hızı düşük olacaktır. Yada cihazınızın doğru çalışmamasına neden olabilmektedir.

Google Maps

www.ozkentrafo.com.tr