Pilin amperi nasıl yükseltilir? Şarj aletinin amperi nasıl yükseltilir? Akü amperi nasıl yükseltilir? 2 amper yerine 1 amper? 2 amper kaç watt eder?

Pilin amperi nasıl yükseltilir?

Bazı önemli pil çeşitleri şunlardır;

  • Çinko Piller
  • Alkalin piller
  • Lityum piller
  • Ni-Cd Şarjlı Piller
  • Ni-Mh Şarjlı Piller
  • Lityum İyon Piller 
  • Lityum Polimer Piller

Piller fabrikadan çıktıklarında Gerilim(Volt) ve Akım(mAh) değerleri ile satılırlar. Pilin verebileceği maksimum akım değeri değiştirilemez. Örneğin 100 mAh akım değerine sahip bir pil 1 saat boyunca 100 mA değerinde güç sağlayabilir. Pillerin sağladığı amperi yükseltmek için piller paralel olarak bağlanabilir. Aynı gerilim değerine sahip 2 pil paralel bağlandığında artık 200 mA sağlayabilecek seviyede olacaktır. Bu yüzden pil amperini yükseltmek için piller paralel olarak bağlanmalıdır.

Şarj aletinin amperi nasıl yükseltilir?

Şarj aletlerinin üzerinde gerilim ve akım değerleri yazar. 12 volt 1 amper çıkış değerine sahip bir şarj aletinin akımını yükseltmek mümkün değildir. Yapılabilecek tek şey aynı gerilim seviyesine sahip başka bir şarj aleti ile paralel bağlantının yapılmasıdır. Örneğin 12 volt 1 amper çıkışına sahip bir şarj aleti ile 12 volt 2 amper çıkışına sahip bir şarj aleti paralel olarak bağlanırsa, toplamda 12 volt 3 amper çıkışa sahip bir güç kaynağımız olur.

Akü amperi nasıl yükseltilir?

Aküler ve piller benzer şekilde DC akım verir. Akülerde fabrika çıkış değerleri tanımlı akım değerlerinden daha yüksek akım almak mümkün değildir. Akü amperini yükseletebilmek için 2 akü paralel olarak bağlanabilir. Burada özdeş akülerin kullanılması daha uygun olacaktır.

2 amper yerine 1 amper?

2 amper bir adaptör yerine 1 amper bir adaptör kullanılabilir mi? Adaptörler